Co to jest sito molekularne (zeolity) i jakie są jego rodzaje?
W artykule opisano rodzaje sit molekularnych (zeolitów syntetycznych) i ich zastosowanie. W przeglądzie przedstawiono sita 3A, 4A, 5A i 13X oraz opisano ich właściwości.
Co to jest sito molekularne?
Sita molekularne (molecular sieves) to syntetyczne materiały zeolitowe o ściśle określonej i jednolitej strukturze porowatej. Dzięki swoim unikatowym właściwościom, materiały te są wykorzystywane do selektywnej separacji gazów i cieczy oraz do osuszania powietrza i gazów gdy wymagana temperatura punktu rosy jest poniżej 60°C.
Jakie są typy sit molekularnych?
Głównymi typami sit molekularnych są 3A, 4A, 5A i 13X. Poszczególne typy różnią się od siebie składem chemicznym i wielkością średnicy porów, które przyjmują wartości odpowiednio 3, 4, 5 i 10 angstremów. Różnica w wielkości porów pozwala na selektywną adsorpcję cząsteczek o określonej wielkości.
Syntetyczny zeolit o rozmiarze porów 3 angstremy. Wszystkie cząsteczki większe od tej wartości nie będą adsorbowane. Materiał ten nadaje się m.in. do osuszania etanolu, szkła izolacyjnego oraz wodoru.
Adsorbent ten posiada pory o wielkości 4 angstremów. Wszystkie cząsteczki większe od 4 angstremów nie będą adsorbowane. Szeroko wykorzystywany do osuszania gazów i cieczy, w szczególności gazu ziemnego i powietrza.
Jest to syntetyczny zeolit wykorzystywany głównie do osuszania gazu ziemnego oraz do separacji azotu i tlenku węgla z gazów reakcyjnych. Pozwala na osiągniecie wysokiego poziomu usunięcia wilgoci. Często jest stosowany razem z sitem molekularnym 13X, gdzie 5A pełni rolę adsorbentu azotu i tlenku węgla, a 13X odpowiada za usuniecie dwutlenku węgla.
Jest to syntetyczny zeolit o rozmiarze porów 10 angstremów. Szeroko stosowany do osuszania gazów i cieczy. Używany jest również do separacji dwutlenku węgla z gazów procesowych i powietrza. Pozwala na osiągniecie niskich wartości temperaturowego punktu rosy.
Potrzebujesz adsorbentów do swojej instalacji? Skontaktuj się z nami już dziś, a my zajmiemy się resztą!