Przemysłowy Aktywny Tlenek Glinu Adsorpcja

Przemysłowy Aktywny Tlenek Glinu

W artykule przedstawiono informację na temat aktywnego tlenku glinu, jego zastosowaniach oraz różnicach w strukturze krystalograficznej. Scharakteryzowano właściwości adsorpcyjne oraz możliwe do usunięcia zanieczyszczenia.

Co to jest aktywny tlenek glinu?

Aktywny tlenek glinu (activated alumina) to wysoce porowaty adsorbent szeroko stosowany w przemyśle do osuszania i oczyszczania gazów i cieczy. Wykazuje wysoką aktywność w odziaływaniu z polarnymi adsorptywami (m.in. wodą), umożliwiając głębokie osuszanie gazów do wartości temperatury rosy -60°C. Adsorbent ten cechuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i termiczną, dzięki czemu może być wielokrotnie regenerowany i z powodzeniem stosowany w instalacjach TSA i PSA. Ponad to, aktywny tlenek glinu jest odporny na działanie ciekłej wody, co stanowi jego przewagę w tym zakresie nad standardowymi żelami krzemionkowymi.
pochłaniacze wilgoci aktywny tlenek glinu
Aktywny tlenek glinu Al2O3 do osuszania gazów i cieczy

Zastosowanie aktywnego tlenku glinu

Jak już wspomniano powyżej, aktywny tlenek glinu jest świetnym środkiem do osuszania gazów, stanowiącym pośrednie rozwiązanie pomiędzy żelem krzemionkowym i sitami molekularnymi. Posiada mniejszą wydajność adsorpcyjną od żelu krzemionkowego, ale jest od niego bardziej wytrzymały i tańszy. Często spotykaną praktyką przemysłową jest budowa filtrów wielozłożowych, gdzie aktywny tlenek glinu stanowi pierwszą warstwe złoża, zabezpieczającą pozostałe warstwy przed odziaływaniem wody w postaci kropli.
Aktywny tlenek glinu z powodzeniem jest wykorzystywany jako nośnik katalizatorów lub po impregnacji do usuwania specyficznych zanieczyszczeń (np. impregnacja KMnO4 celem usuwania etylenu).
Wszechstronność aktywnego tlenku glinu nie kończy się na fazie gazowej. Adsorbent ten posiada unikatowe właściwości usuwania fluoru i arsenu z wody, co jest szeroko wykorzystywane w uzdatnianiu wody sieciowej.
pochłaniacze wilgoci silica gel
pochłaniacze wilgoci silica gel

Struktura krystalograficzna aktywnego tlenku glinu

Aktywny tlenek glinu otrzymuje się poprzez wyprażenie wodorotlenku glinu. Obróbka termiczna w różnych warunkach prowadzi do wytworzenia różnych odmian tlenku glinowego. Aktywny tlenek glinu do zastosowań przemysłowych to najczęściej γ-Al2O3, rzadziej χ-Al2O3.

Potrzebujesz adsorbentów do istniejącej instalacji lub szukasz wykonawcy układu adsorpcyjnego? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci na każdym etapie realizacji projektu.
­
Więcej informacji znajdziesz również na naszej stronie dedykowanej technologią adsorpcyjnym!

 

Mateusz Kochel | Specjalista od Technologii Adsorpcyjnych

mkochel@abc-z.pl
Pochłaniacze wilgoci saszetki kontenerowe

Saszetki
pochłaniające
wilgoć

Przeznaczone do ochrony produktów w trakcie transportu i magazynowania

Więcej

Adsorbenty przemysłowe (żel krzemionkowy i aktywny tlenek glinu)

Adsorbenty
przemysłowe

Adsorbenty sypkie dostarczane w formie granulek o różnej formie i kształcie.

Więcej

płytki osuszające

Karty osuszające

Wyjątkowe materiały osuszające o szerokim zastosowaniu

Więcej